porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 21


 
 
3
 
2
 
1
 
 
 
Mirosław B.temat nr 308-016
visibility czytano 576 razy

Ocieplenia ścian murowanych, a kondensacja pary wodnej


... Dziękuję bardzo za poradę nr 9 - skorzystałem, bo odpowiedź fachowa i o to mnie chodziło. Chciałbym zadać jeszcze kilka pytań:

1. Czy w każdym materiale ściany jednorodnym (np. YTONG, POROTHERM itd.) istnieje zagrożenie powstania strefy kondensacji pary czy tylko w ścianie ocieplanej?

2. Jaki sposób budowy ścian zewnętrznych (z jakich materiałów, jakiej grubości, z ociepleniem czy bez) uważa się za najkorzystniejszy, biorąc pod uwagę analizy c-w?

3. Czemu nie można przyklejać ocieplenia bezpośrednio na siebie?

4. O ile mniej więcej może się zwiększyć zimą współczynnik przenikania ciepła ścian U wobec obliczanego z powodu większej wilgotności izolacji? Jak zrozumiałem wynika to ze strefy SK? Czy może się zdarzyć (i kiedy), że współczynnik U ściany ocieplonej będzie zimą nawet większy niż ściany nieocieplonej? 

5. Czy wilgoć ze ściany szybciej odparowuje zimą przy ogrzewaniu kominkiem, bo wtedy nie ma wrażenia wilgoci w domu?

6. Czy dla obliczeń, które pan wykonał ma znaczenie, że w pomieszczeniach jest różne wykończenie ścian od środka (glazura + tynk mineralny, tynk mineralny, gładź gipsowa + tynk mineralny), czy jest to bez znaczenia?

7. Czy można stwierdzić bez żmudnych obliczeń, że zastosowanie do ocieplenia styropianu o grubości 2 cm usunęłoby wady wersji ze styropianem 5 cm (pewnie to mało, ale może przynajmniej zlikwidowałoby mostki termiczne, a byłoby mniej ryzykowne?).


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe docieplenie domy jednorodzinne domy energooszczędne elewacje mostki cieplne

Roberttemat nr 308-103
visibility czytano 2452 razy

Aerożele w budownictwie


Co Pan sądzi o aerożelach i ich zastosowaniu przy ocieplaniu budynków od wewnątrz?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy energooszczędne domy jednorodzinne domy szkieletowe drewniane analizy cieplno-wilgotnościowe ocieplenia domy ekologiczne

Rafał Wierzbickitemat nr 308-126
visibility czytano 488 razy

Jak obliczać mostki cieplne?


Mam pytanie dotyczące ustalania warunków brzegowych w programie do obliczania przepływu ciepła, a dokładnie:
1) W warunkach brzegowych dla powierzchni zew.(nr 1) i wew.(nr 2) należy wpisać temperaturę oraz współczynnik przejmowania ciepła. Wiem, że w normie mamy podane Rsi (chyba dla t=18st. ?) oraz Rse (chyba dla t=0st. ?) i z tych wartości mogę wyliczyć potrzebne dane, ale czy wraz ze zmianą temperatury zmienia się znacząco wsp. przejmowania ciepła?

2) Warunki brzegowe dla gruntu.
Wydaje mi się, że należy ustalać warunki na dolnej krawędzi gruntu nr3. Ale gdzie znajdę odpowiednie dane do wpisania: temperaturę na odpowiedniej głębokości i odpowiadającej jej współczynnik przejmowania ciepła.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fundamenty analizy cieplno-wilgotnościowe audyty energetyczne badania cieplne badania i pomiary błędy projektowe błędy wykonawcze ekspertyzy fizyka budowli mostki cieplne

Adam Makowicztemat nr 308-137
visibility czytano 2554 razy

Domy ekologiczne czyli naturalne - czy warto?


Tu i ówdzie czyta się na forach pochlebne opinie fanatyków ale też krytyczne opinie o technologii budowania domów tzw. bio: z kostek prasowanej słomy, gliny i żerdzi albo z mieszanki konopi z wapnem a nawet z krowich odchodów. W internecie można znaleźć liczne przykłady już zbudowanych takich domów w różnych stronach świata. Są też pierwsze w Polsce. 

Jak Pan sądzi, czy takie i podobne budownictwo, ma sens od strony fizyki budowli?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy ekologiczne analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego charakterystyki energetyczne domy ekologiczne fizyka budowli porady architektom porady inwestorom projekty wykonawcze

Wiesława Wtemat nr 308-200
visibility czytano 152 razy

Obliczenia cieplne, a ogrzewanie podłogowe


Czy można uwzględnić ogrzewanie podłogowe w obliczaniu temperatury w pachwinie na styku podłogi ze ścianą? Jeżeli tak, to w jaki sposób?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne badania cieplne badania i pomiary porady architektom porady inwestorom porady inżynierom

Łukasz1983temat nr 308-522
visibility czytano 4055 razy

Wykończenie wylotu komina nad dachem


Witam
Mam pytanie odnośnie wykończenia komina na szczycie. Po spotkaniu z przedstawicielem wiodącej marki kominów systemowych polecono mi wykończenie typu stożek, które zresztą było elementem systemem kominowego, natomiast wykonawcy zachwalają tzw. strażaka. Chciałbym się dowiedzieć jakie wykończenie jest najefektywniejsze. Stożek trochę mnie przeraża tym że jest całkowicie otwarty i nie chroni przed opadami. Komin jest do kominka w salonie, który będzie sporadycznie użytkowany zimą. W projekcie nie ma informacji odnośnie wykończenia komina.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli kominy kominki porady inwestorom

Tomekktemat nr 308-1401
visibility czytano 2940 razy

Zasady wykonywania analiz cieplno-wilgotnościowych


Dzień dobry,
Pierwsza norma odnośnie analizy cieplno-wilgotnościowej z prawdy i mity nr 18 jest dla metody uproszczonej o której wspomina Pan na wykładzie. Czy pozostałe dwie normy to są normy, które Pan używa w pozostałej części wykładu dla zrobienia dokładnych analiz i na ich podstawie robi Pan analizy dla klientów?
pozdrawiam,
Tomek
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe porady inwestorom porady architektom porady inżynierom projektowanie projekty budowlane projekty wykonawcze

Tomis8891temat nr 308-1577
visibility czytano 640 razy

Ogrzewanie podczerwienią


Witam Panie Jerzy piszę do Pana ponieważ jestem zalewany mnóstwem różnych informacji. Chodzi mi o rodzaj ogrzewania domu a dokładnie folie grzewcze na podczerwień czy jest to dobre dla zdrowia? 
Słyszałem opinie że tego typu ogrzewania nie należy instalować w pomieszczeniach sypialnych. W internecie znajdują się same superlatywy np. promienie podczerwone nie jest szkodliwe, dobre dla alergików, jonizacja ujemna itp. Jeden z producentów zamieścił opinie z Laboratorium Wzorców i Metrologii Pola Elektromagnetycznego we Wrocławiu załącznik poniżej. Więc jak to jest do końca z tym ogrzewaniem podczerwienią?
pozdrawiam Tomasz


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli komfort cieplny porady architektom porady inwestorom

Mavericktemat nr 308-1584
visibility czytano 743 razy

Wentylacja mechaniczna, optymalizacja kosztów, a alergia domowników


Panie Jerzy, jestem na etapie projektowania domu i mam wielką rozterkę co do wyboru sposobu wentylacji. Do tego problemu można podejść na 2 sposoby, a właściwie na 3. Pierwszy, najgorszy wybrać to co modne, czyli wentylację mechaniczną. Drugi, najbardziej ekonomiczny - zlecić analizy optymalizacyjne i wybrać taki sposób wentylacji jaki zostanie wskazany w analizach. No i jest sposób trzeci, czyli dowiedzieć się jak najwięcej o różnych metodach wentylacji i świadomie wybrać, biorąc pod uwagę wszystkie wady i zalety jakie dany sposób niesie ze sobą.

Czy to nie jest tak, jak z wyborem samochodu? Można wybrać Fiata i można wybrać też Mercedesa. Oba auta zawiozą nas tam gdzie chcemy. Tylko, że pewnie Fiat będzie bardziej ekonomicznie uzasadniony. Czy z wentylacją mechaniczną nie jest tak samo? Dobrze zaprojektowana, wykonana i potem użytkowana ma sporo zalet.
1) Ja np. jestem alergikiem (pyłki drzew). Liczę na to, że dzięki takiej wentylacji na wiosnę nie będę miał objawów alergii. Bardzo proszę o informację czy filtry w wentylacji mechanicznej skutecznie zablokują dostawanie się pyłków do domu, czy to tylko reklamowa fikcja?
2) W domu będzie czystsze i zawsze świeże powietrze.
3) Część energii zostanie odzyskana (jeśli będzie z rekuperatorem), więc będą niższe koszty ogrzewania.

Czy więc zawsze zasadne jest wybierać sposób wentylacji kierując się tylko aspektami ekonomicznymi?

Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne fizyka budowli komfort cieplny porady inwestorom porady architektom

Michaltemat nr 308-1909
visibility czytano 194 razy

Materiały z mikrosferą - jak na to patrzeć?


Witam,
co wiemy na temat ponoć rewelacyjnej masy szpachlowej jako termoizolacja od wewnątrz? Czy ma ona tak wspaniałe właściwości?
Wykonane ze szkła technicznego mikrosfery 3M są wypełnione powietrzem rozrzedzonym w stopniu bliskim próżni... to cytat ze strony producenta, którego nazwy nie piszę.
Proszę o komentarz. Pozdrawiam
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli farby obiekty zabytkowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom procesy cieplne i wilgotnościowe remonty ocieplenia


 
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.